Матеріали до уроків


Матеріал до теми "Дихання. Система органів дихання".
Біологія 8 клас

Цікава інформація про дихання
Доросла людина робить приблизно 23 000 вдихів (і видихів) за день.
Якщо зібрати все повітря, що бере участь у газообміні в однієї людини, то ним можна наповнити 50 надувних човнів, кожний із яких витримав би масу в 140 кг.
Швидкість повітря під час чихання може досягати 150 кілометрів за годину.
 Під час звичайного дихання людина вдихає 500 кубічних сантиметрів, під час гри на духовому інструменті — 3500.
 У спокійному стані, лежачи, людина споживає за добу 400 л кисню, роблячи 12–20 вдихів і видихів за хвилину (для порівняння: частота дихання коня — 12 дихальних рухів за хвилину, пацюка — 60, канарки — 108).
Людина без дихання може прожити до 5 — 7 хвилин, навіть менше. Після такого проміжку часу відмирають невідновлювані клітини мозку.
Залежно від інтенсивності обміну речовин людина виділяє через легені в середньому близько 5 — 18 літрів вуглекислого газу (СО2), і 50 грам води на годину.
 Поверхня легенів становить близько 100 квадратних метрів.
 Площа поверхні людських легенів приблизно дорівнює площі тенісного корту.
 Повна ємність легень дорівнює 5 000 см³, життєва (при максимальному вдиху і видиху) – 3500-4500 см³; звичайний вдих становить 500 см³. В легенях безліч чутливих, вегетативних нервів та лімфатичних судин.
Легені людини містять майже 3 000 кілометрів повітроносних шляхів.
В легенях знаходиться близько 500 мільйонів альвеол – міхурців на кінцях найтонших розгалужень бронхів, куди під час дихання проходить повітря.
Всього за 1,5 секунди серце проганяє кров по всій сумарній площі альвеол і переміщує її назад у кровообіг. Це відбувається близько 100 000 разів кожен день, повністю автоматично.
Сумарна вага крові, що проганяється щоденно через легені, дорівнює близько 8 тонн.
Щоденно через легені проходить в середньому 10 000 літрів повітря.
Дихання в стані спокою використовує всього 3-5% загальної енергії, споживаної тілом людини.
Легені здатні протистояти хворобам протягом довгого часу.
Завдяки вбудованому функціональному запасу, людина може втратити 75% тканин легенів до того, як почнуться серйозні труднощі з диханням.
При активному видиху (наприклад кашель, чхання) використовується мускулатура черевного преса, діафрагми і міжреберні м’язи. При глибокому вдиху використовується мускулатура плечового поясу.
Права легеня людини вміщає в себе більше повітря, аніж ліва.
Доросла людина в середньому робить 23 тис. вдихів і видихів в день.
Хронічне зловживання алкоголем призводить до руйнування білків, які захищають тканину легень.
У курців хронічний бронхіт зустрічається в 5-7 разів частіше, ніж у тих, хто не палить.
Кожні 10 років кількість хворих бронхолегеневими захворюваннями подвоюється. Причому хворих у місті на порядок більше, ніж у сільській місцевості.
У курців рак легень розвивається у 10 разів частіше порівняно з некурящими. Чим раніше людина починає палити, тим ймовірніший у неї розвиток раку легень до 40 років.
95% померлих від раку легень були злісними курцями, що викурювали 1-2 пачки сигарет у день.
В білокачанній, спаржевій (броколі) та китайській капусті містяться ізотіоціанати – речовини, що мають протиракову дію. Вживання цих овочів хоча б раз на тиждень знижує ризик захворіти на рак легенів на 36%.


Немає коментарів:

Дописати коментар